ERLI

Rośliny do ogrodu

(3 970 wyników)
Sortuj wg:  
najlepsze dopasowanie
Kategorie i filtry
Ogrody pielęgnowano już w starożytności. Te pełne pachnących kwiatów, bujnych krzewów i zielonej trawy to marzenie każdego posiadacza kawałka zielonej przestrzeni. Dzięki nim możesz poczuć się jak w bajce! Na ERLI.pl znajdziesz sadzonki kwiatów i drzewek, a także nasiona i akcesoria niezbędne do ich sadzenia. Nasza bogata oferta pozwoli Ci stworzyć Twój własny tajemniczy ogród!więcej

Rośliny

W powszechnie panującym zabieganiu i pędzie życia to natura jest przystankiem, pozwalającym nieco się zatrzymać i zaczerpnąć odrobiny relaksu. To dlatego coraz więcej ludzi przeprowadza się na wieś, by być bliżej przyrody. Nic więc dziwnego, że przy domach powstają piękne ogrody, pełne wspaniałych roślin. Jak jednak je wybrać i stworzyć ogród, będący relaksującym miejscem wypoczynku?

Jak urządzić ogród w określonym stylu?

Tradycja urządzania ogrodów sięga tysięcy lat wstecz. Przez wieki zmieniała się moda dotycząca tego, jak powinien wyglądać ogród. Wraz z przenikaniem się kultur i dostępem do roślin z wielu zakątków świata, ogrody zaczęły zmieniać swój wygląd. Dziś istnieją ogrody w wielu stylach. Są ogrody japońskie, które swoją stylistyką nawiązują do filozofii wschodu i są miniaturą prawdziwej natury. Pełne drzewek bonsai, cieków wodnych, wzniesień i pagórków, a także kamieni, naśladujących skały, są odzwierciedleniem tego, co stworzyła sama natura. Rośliny do ogrodów tego typu muszą być wybierane zgodnie z konwencją tego stylu. Zupełnie inaczej jest w przypadku ogrodów wiejskich, gdzie rośliny ogrodowe są sadzone z pewną nonszalancją. Tu nie ma miejsca na dokładność i precyzję. Ogród ma sprawiać wrażenie niemal dzikiego miejsca, stworzonego przez samą naturę. Są też ogrody angielskie, w których dominuje spektakularny trawnik z kwiatowymi rabatami. Możliwości jest dużo. Najważniejsze jest to, by dopasować styl ogrodu do jego otoczenia, by całość była spójna.

Jakie rośliny do ogrodów wybrać?

Wybór roślin do ogrodu powinien być uwarunkowany przede wszystkim rodzajem gleby. Naturalnie można ją wzbogacać, jednak trzeba pamiętać, że są to zabiegi wymagające odpowiednich nakładów finansowych. Sadząc rośliny ogrodowe, należy zwrócić uwagę na miejsce, w którym będą one rosły i dopasować je do ich wymagań. Rośliny lubiące duże nasłonecznienie można sadzić w miejscach, gdzie będą miały stały dostęp do światła. Te, które są wrażliwe na dużą ekspozycję słoneczną, trzeba posadzić w miejscach zacienionych. To niezmiernie istotne, by rośliny ogrodowe miały odpowiednie warunki wzrostu, gdyż w przeciwnym razie zmarnieją. Sadząc odpowiednie rośliny, trzeba zatem wiedzieć, jakie warunki im sprzyjają.

Kwiaty w ogrodzie

Kwiaty to rośliny do ogrodu w każdym stylu. W zależności od ich gatunku można je posadzić w zróżnicowany sposób, by uzyskać określony efekt. Można je wysiewać z nasion, ale bardzo popularne są również cebulki kwiatowe. Są one piękną ozdobą ogrodu, jednak podobnie jak w przypadku innych roślin ogrodowych, trzeba pamiętać, że kwiaty mają swoje preferencje, związane z warunkami glebowymi i dostępnością do światła, więc wybierając je, należy zwrócić na to szczególną uwagę i poza estetyką kierować się przede wszystkim tymi wymaganiami. Gatunków kwiatów jest niezliczona ilość, więc można dopasować je do swoich potrzeb, by cieszyć się ich pięknem.

Nie taki trawnik straszny

Trawnik jest tym elementem ogrodu, który czasem spędza sen z powiek jego właścicielom. Za specjalistów w uprawie trawników uchodzą Anglicy, którzy radzą, by trawnik zasiać, podlewać i kosić, a już po stu latach będzie piękny i gęsty. To oczywiście żartobliwe spojrzenie na temat uprawy trawnika, jednak wyraża trudność, jaka czasem jest z tym związana. Tymczasem trawa, podobnie jak inne rośliny do ogrodów wymaga takiej samej uwagi, jeśli chodzi o warunki wzrostu. W zależności od stopnia nasłonecznienia oraz rodzaju gleby trzeba wybrać nasiona odpowiadające tym warunkom. Reszta zaleceń zgodna jest z sugestiami angielskich ogrodników, a więc: podlewać i kosić. Dobrze pielęgnowany trawnik jest jedną z najpiękniejszych ozdób ogrodu.

Drzewka w ogrodzie

Drzewa wymagają czasu do wzrostu, dlatego wybierając je do ogrodu, warto sięgnąć po te gatunki, które charakteryzują się szybkim wzrostem. Są to, między innymi, brzozy, wierzby, modrzewie czy jodły kalifornijskie. W ciągu dziesięciu lat można cieszyć się już ich efektownym rozrostem. Warto też wybrać drzewka owocowe, których ogromną zaletą jest spektakularne kwitnienie wiosną. Ich drobne kwiatki i piękny zapach są niezwykłą ozdobą ogrodu. Oprócz drzewek szybkorosnących warto posadzić także drzewa długowieczne, które, choć charakteryzują się powolnym wzrostem, z czasem stają się niezwykle piękną dekoracją ogrodu.

Pnącza – sposób na osłonięcie

W ogrodzie bywają miejsca, które wymagają osłonięcia. Często jest to fragment ogrodzenia czy elewacji. W tym celu warto sięgnąć po szybko rosnące pnącza, wśród których najpopularniejszy jest bluszcz, ale także wiciokrzewy czy powojniki. Mają one zróżnicowane wymagania w uprawie, dlatego z łatwością można je dopasować do miejsca wymagającego osłonięcia. Niektóre z nich lepiej rosną w pełnym słońcu, inne w miejscach zacienionych. To sprawia, że do każdego ogrodu można znaleźć odpowiedni gatunek roślin.

Rośliny ogrodowe to ogromna różnorodność odmian i gatunków krzewów, kwiatów, drzew, pnączy. Dzięki temu rośliny do ogrodów w różnym stylu można wybrać z łatwością, a także dopasować ich potrzeby do warunków glebowych oraz związanych z ilością dostępnego światła. Sama natura wychodzi naprzeciw potrzebom właścicieli ogrodów i dzięki swojej różnorodności oferuje niemal nieograniczone możliwości kreacji własnego kawałka ziemi, który służy odpoczynkowi, zarówno poprzez pracę w ogrodzie, jak i relaks na leżaku we własnym, pięknym i wyjątkowym zakątku.